Ładowanie Wydarzenia
To event minęło.

09-10. 05. 2020r.: kurs: SANTERIA YORUBA – MAGIA AFROKUBAŃSKA

prowadzi IWONA PRZYBYLSKA de ACOSTA

SANTERIA NIE JEST NICZYM INNYM JAK ADAPTACJĄ RELIGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ DO WIERZEŃ NIEWOLNIKÓW AFRYKAŃSKICH SPRZEDAWANYCH PRZEZ HISZPANÓW NA KUBIE I INNYCH WYSPACH MORZA KARAIBSKIEGO PRZEZ KILKASET LAT, POCZYNAJĄC OD TZW. ODKRYCIA AMERYKI PRZEZ KRZYSZTOFA KOLUMBA W 1498 ROKU.  SANTERIA  JEST KULTEM I ZARAZEM KULTURĄ WYTWORZONĄ PRZEZ GWAŁTEM SPROWADZONYCH NA KUBĘ LUDZI, KTÓRZY PRZYWIEŹLI TU SWOJĄ RELIGIĘ,  SWÓJ JĘZYK, MITY, ZWYCZAJE, LECZ MIMO TO W NOWYM KRAJU ZMUSZANO ICH DO PRZYJMOWANIA TUTEJSZEJ RELIGII, TUTEJSZYCH ZWYCZAJÓW, KULTURY ITP.  SANTERIA  PRZETRWAŁA NA KUBIE DO DZISIAJ. PRAKTYKUJĄ JĄ JUŻ JEDNAK NIE TYLKO POTOMKOWIE AFRYKAŃSKICH NIEWOLNIKÓW, ALE TEŻ KATOLICY I WYZNAWCY INNYCH RELIGII ZAKŁADAJĄCY, IŻ ISTNIEJE WE WSZECHŚWIECIE  JEDNA SIŁA WYŻSZA, KTÓREJ W RÓŻNYCH KULTURACH NADAJE SIĘ RÓŻNE IMIONA.

Pomimo gróźb i kar jakim byli poddawani byli na Kubie afrykańscy niewolnicy, nie zrezygnowali oni nigdy z oddawania czci swoim rodzimym bóstwom, tym bardziej że szybko zauważyli podobieństwa między nimi a świętymi religii katolickiej. Na przykład oddając cześć świętej  Barbarze, widzą w niej zawsze swoją kochaną  boginię Chango.

Na kursie poznamy naważniesze z bóstw afrokubańskich, Oriszas, a także przepiękne i łatwe rytuały pozwalające pomagać sobie samemu w każdym momencie naszego życia. To rytuały pełne kolorów i wspaniałych zapachów, to kąpiele usuwające negatywną energię i przyciągające szeroko rozumiane szczęście w różnych dziedzinach naszego życia. Nauczymy się także robić  laleczki szczęścia przyciągające zdrowie, finanse, miłość, powodzenie.

– Ale zapewniam, że ani laleczki szczęścia, ani ta Santeria jaką znam i jakiej nauczam, nie mają absolutnie nic wspólnego z Vudu – mówi Iwona Przybylska de Acosta.  – Zioła, owoce, świece, woda są w dzisiejszych czasach elementami wielu rytuałów w różnych religiach. Podczas pielgrzymki na Kubę „nasz papież” Jan Paweł II był również witany przez miejscową ludność rytualnymi tańcami i pieśniami afrokubańskimi, które bardzo mu się podobały.

Santeria jest swego rodzaju systemem wiedzy i wierzeń pozwalających nam patrzeć na świat w oryginalny sposób, rozumieć rolę energii i sił przyrody w naszym życiu, dostrzegać magiczną stronę codzienności. Santeria przetrwała na Karaibach do dnia dzisiejszego, ale jest praktykowana już nie tylko przez potomków afrykańskich niewolników, lecz również przez katolików i wszystkie te osoby, dla których istnieje jedna Siła Wyższa, chociaż w różnych kulturach ma ona inne imiona.

 

ZAPISY: tel. 504 530 288 , 607 119 482 lub mailem: heliotrop13@wp.pl

KOSZT KAŻDEJ KURSU: 530 zł.

Miejsce na kursie gwarantuje przedpłata w wys. 130 wpłacona na konto: 52 1050 1025 1000 0090 7701 4034

HELIOTROP, 02-777 Warszawa, Al. KEN 96

Tytuł wpłaty: Santeria Yoruba