
To event minęło.

WARSZTATY MOTANIA LALEK oraz TKANIA SŁOWIAŃSKIEJ MANDALI
28 marca 2020 - 29 marca 2020
| 420zł28-29. 03. 2020r.: Warsztaty MOTANIA LALEK oraz TKANIA SŁOWIAŃSKIEJ MANDALI
prowadzi GRAŻYNA SZEWCZUWIANIEC – malarka intuicyjna, nauczycielka Vedic Art., miłośniczka dawnej słowiańskiej tradycji, z zawodu pedagog i plastyk.
ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE Z DAWNĄ TRADYCJĄ MOTANIA SŁOWIAŃSKICH LALEK I TKANIA MANDALI.
Lalki-motanki to tradycyjne słowińskie lalki wykonywane ręcznie z ubrań i resztek naturalnych materiałów takich jak wełna, bawełna, len, słoma, koronki, drewniane patyczki, pachnące zioła – bez użycia igły i nożyczek. Stare, znoszone ubrania rwie się ręcznie na odpowiednie skrawki, nici także rwie się palcami, a potem skręca, mota to wszystko według potrzeby. Istnieje bowiem przekonanie, że nożyczkami czy innymi ostrymi przyrządami można niechcący ukłuć los, który wtedy robi się bardzo zły…Twarzom lalek nie nadaje się konkretnych rysów, aby zajęły się pomocą temu, kto je stworzył, a nie swoimi sprawami.
Lalek motanek jest ok 90 rodzajów. Poszczególne lalki mają różne przeznaczenie. Jedne mają za zadanie chronić dom i domowników przed chorobami i złymi duchami, inne opiekować się domownikami w podróży, jeszcze inne przynieść obfite plony czy szczęśliwą miłość. Niektóre zwyczajnie służą dzieciom do zabawy. Dawniej odpowiednie laleczki motane były przez matki dla córek czy przez babcie dla wnucząt. Jako prezent były wyrazem wielkiej sympatii i szacunku.
NA WARSZTATACH BĘDZIEMY TWORZYĆ NA PRZYKŁAD ŻADANICĘ – LALKĘ SPEŁNIAJĄCĄ ŻYCZENIA I MARZENIA. Dobrze jest zatem pomyśleć wcześniej o jakimś konkretnym celu, który chcemy dzięki żadanicy urzeczywistnić. ZROBIMY TAKŻE WIEDUCZKĘ – LALKĘ, KTÓRA POMAGA HARMONIZOWAĆ RELACJĘ CÓRKI Z MATKĄ, MATKI Z CÓRKĄ LUB – TAK, JAK MÓWIĄ NIEKTÓRZY – Z WŁASNĄ DUSZĄ.
Motanka ta jest symbolem przekazywania wiedzy z pokolenia na pokolenie. Wieduczka to właściwie dwie lalki połączone ze sobą wspólnymi rękami. To symbol mamy wprowadzającej córkę w życia, uczącej jej życiowej mądrości. Mocą swojej miłości matka chroni córkę przed problemami i nieszczęściem, pomaga podejmować dobre decyzje, iść właściwą drogą. Córka z kolei jest wsparciem dla matki, jest swego rodzaju „silnikiem” ciągnącym do przodu dla wzrostu i rozwoju. Ale podczas tworzenia Wieduczki mogą ujawnić się także różne blokady, negatywne emocje i bolesne wspomnienia, po to, aby uświadomić sobie to, co do tej pory było ukryte, niejasne, wyparte do podświadomości – aby to transformować i uzdrowić.
TKANA MANDALA znana jest w wielu kulturach. Np. Ojo de Dios (Boskie Oko) – ośmioboczna mandala tworzona w plemieniu Navajo- była popularna w Ameryce Środkowej i Południowej. Indianie umieszczali tkane mandale na ołtarzach, wierząc że ich bogowie uchronią ich przed złem.
LANDANKA to tradycyjna mandala słowiańska tkana od dawna na terenach Białorusi, Rosji a także Polski. U Słowian tworzona była, aby ochronić lub pobłogosławić dom.
NA WARSZTATACH ZROBIMY KROSNA, NA KTÓRYCH UTKAMY Z KOLOROWYCH NITEK CZWOROBOCZNĄ (mniejszą) ORAZ OŚMIOBOCZNĄ (dużą) MANDALĘ NA OCHRONĘ DOMU.
WSZELKIE MATERIAŁY POTRZEBNE DO WYKONANIA MOTANEK I MANDALI BĘDĄ NA MIEJSCU, ALE JEŚI CHCESZ PRACOWAĆ Z INTENCJĄ UZDROWIENIA RELACJI Z MAMĄ, CÓRKĄ CZY RODEM, PRZYNIEŚ NA ZAJĘCIA STRZĘPKI TKANIN, KORONEK ITP. MAMY CZY BABCI.
TKANA MANDALA znana jest w wielu krajach. „Ojo de Dios” (Boskie Oko) była popularna w Ameryce Środkowej i Południowej. Odkryta została przez Hiszpanów, którzy widzieli Indian z plemienia Huichol tworzących obrazy z przędzy na dwóch skrzyżowanych patykach. Indianie ci umieszczali tkane mandale na ołtarzach, wierząc, iż w ten sposób uzyskają ochronę bogów. Ośmioboczna mandala „Ojo de Dios” tworzona była w plemieniu Navajo.
Słowiańskim odpowiednikiem tych mandali jest LANDANKA – mandala spotykana na terenach Białorusi, Rosji, a także Polski. W dawnych wiekach tworzona była po to, by ochronić lub pobłogosławić dom – zwykle wieszano ja przy drzwiach wejściowych. Była też miłym i ważnym prezentem.
Na warsztatach, przed przystąpieniem do tkania, najpierw zbudujemy odpowiednie krosna, na których utkamy z kolorowych nitek czworoboczną i ośmioboczną mandalę służącą ochronie domu.
KOSZT WARSZTATÓW: 420 zł
ZAPISY NA WARSZTATY przyjmują:
Grażyna: tel. 888 899 505, mail: grace.art@op.pl
BLOG GRAŻYNY: światłoikolor.blogspot.com
Hania: tel. 504 530 288, mail: heliotrop13@wp.pl
ADRES WARSZTATÓW: WARSZAWA, al. Komisji Edukacji Narodowej 97/1.